کاربردهای بتن سبک

کاربردهای-بتن-سبک

1396-6-16 mokhtari RSS

کاربردهای بتن سبک در صنعت ساخت و ساز

 بتن سبک گازی که نام اختصاری آن AAC  بوده ولی در بین مهندسین و معماران ساختمان سازی به بتن هبلکس معروف شده است. یک نوع خاص از بتن سبک و دارای ساختاری متخلخل است که بیش تر از مواد با پایه سیلیس، سیمان و آهک تولید می شود. این نوع بتن که امروزه به نام ACC است در ۷۰ سال اخیر در کشور سوئد به توسعه رسیده است. جهت تولید بتن سبک گازی از دو فرآیند اصلی
۱-    ایجاد تخلخل در دوغاب مخلوط سیمان، آهک و پودر سیلیس
۲-    عمل آوری بتن حاصله توسط اتوکلاو استفاده می شود .
مواد چسباننده که عمدتاً سیمان و آهک می باشند در طول فرآیند اتوکلاوی با مصالح سیلیسی واکنش نشان داده و سیلیکات کلسیم هیدراته تولید می نمایند. بتن حاصله بعد از اتمام فرایند اتوکلاوی نیاز به عمل آوری دیگری نداشته و قطعات تولید شده می توانند بعد از سرد شدن ، قابلیت اجرا دارند .
ساختار متخلخل ACC که به دلیل واکنش آهک آزاد حاصل از ترکیبات سیمان و آهک و پودر آلومینیوم به وجود می آید دارای خواص حرارتی مناسب (عایق حرارتی) و همچنین نسبت مقاومت به جرم حجمی زیادتری نسبت به دیگر انواع بتن می باشد.

 

کاربردهای بتن سبک گازی :

وزن کم و مقاومت مناسب غیرساز ه ای  از مهم ترین مزیت های بتن سبک گازی است که موجب شده است که اغلب مهندسین و معماران ساختمان سازی به استفاده از آن در ساختمان سازی روی بیاورند . و از قابلیت های دیگر این بتن گازی این است که در جرم حجمی و مقاومت های مختلف تولید می شود که بستگی به کاربرد مورد نظر دارد. با توجه به این که بتن سبک گازی ، نقش مهمی در حوزه ی ساخت و ساز دارند که در ذیل به آن اشاره شده است ، نکته ی حائز اهمیت ، عدم استفاده از این نوع بلوک در کاربردهای سازه ای می باشد.
۱-   تولید بلوک های سبک ساختمانی جهت ساخت دیوارهای جدا کننده از مهم ترین کاربردهای این نوع بلوک می باشد .
۲-     قطعات مسلح بتن گازی برای کاربردهای غیرباربر نظیر پانل های پرکننده سقف و دیوار غیر باربر

مزایای بلوک های ساخته شده با بتن سبک گازی :

بلوک های ساخته شده با بتن سبک گازی (AAC) مزایای بسیاری دارند که در ذیل به چند مورد آن اشاره کرده ام .
۱-میتوان به مقاومت مناسب آن در مقابل آتش
۲- عدم صعود گازهای سمی از بلوک هنگام اشتعال
۳-عملکرد حرارتی مطلوب
۴-عدم نیاز به عایقهای حرارتی مجزا
۵-کاهش انتقال صوت
۶- افزایش سرعت ساخت
۷- کاهش مصرف مصالح مورد نیاز برای نما و همچنین در جرم ساختمان
۸-    مواد ترکیبی بتن سبک گازی در اتوکلاو ، موجب تولید ملکول های سیلیکات کلسیم و آلومینیوم هیدراته می گردد که در فشار و گرمای مرطوب زیاد به Tobermorite تبدیل می شود.  Tobermorite ، یک ماده کریستالی است که به طور طبیعی در محیط زمین هم یافت می شود و عامل قدرت و پایداری عالی بتن سبک گازی اتوکلاوی می باشد.
۹-    بتن سبك هبلکس ، از کاربردی ترین مصالح موفق معرفی شده در ۶۰ سال گذشته در اروپا و ۲۵ سال اخیر در منطقه آسیا برای تولید ساختمان های صنعتی پیش ساخته ویلایی و آپارتمانی تا چهار طبقه بدون سازه فلزی می باشد.
۱۰-بتن سبك هبلکس ، تنها و بهترین سیستم موفق برای اجرای انبوه سازی مسکن با كیفیت عالی و قیمت مناسب می باشد چرا که تولید  آن با مواد معدنی بسیار ارزان امکان پذیر  است و در كشورهای آسیایی و اروپایی ، باعث رفع معضل انبوه ضایعات ایجاد شده توسط نیروگاه ها و دیگر صنایع كمك شده است .
۱۱- استفاده از بتن سبك ACC  در ساختمان سازی موجب بازگشت سرمایه می شود چرا که امکان تولید انواع متنوع این مصالح با قیمت ارزان و انبوه در همه جای ایران به خوبی فراهم می باشد و دارای بازدهی ۳۰۰ درصدی است.
۱۲- بتن سبك سبب كاهش بارمرده ساختمان می شود چرا که موجب کاهش
آهن آلات مورد استفاده به علت كم نمودن بار مرده ساختمان در بناهای ساخته شده با اسكلت فلزی شده است.
۱۳-از کاربردهای بتن سبک هبلکس جهت تأمین انواع مصالح برای دیوارچینی، پوشش سقف و تولید انواع دیوار پیش ساخته ، مناسب می باشد  و عامل مؤثری در كاهش مصرف سیمان پرتلند در ساختمان است.
۱۴- بتن سبك هبلکس ، به علت سبكی وزن نسبت به حجم مصالح در حوزه ی حمل و نقل ، صرفه جویی مناسبی در بخش انرژی دارد.
۱۵-بتن سبك ACC دارای  سابقه ی ۶۰ ساله است چرا که به عنوان مصالح جدید و موفق در صنعت ساخت و ساز ، درکشورهای امارات متحده عربی، ترکیه و چین در دو دهه اخیر شناخته شده است .

پیوند : بتن ، بتن سبک ، بتن هبلکس

لینک :http://iraac.net