روش های تولید بتن سبک

روش-های-تولید-بتن-سبک

1396-6-5 mokhtari RSS

انواع روش های تولید بتن سبک

در سال های اخیراستفاده از بتن های سبک ، بسیار رایج شده است .در ذیل روش های تولید بتن سبک که به کار گرفته می شود و نحوه تولید این نوع بتن ، به طور کامل شرح داده شده است .

جزئیات روش های تولید بتن سبک

۱) استفاده از مصالح متخلخل سبک در ساختار بتن سبک ، یکی از روش های تولید این نوع بتن پرمصرف، می باشد. این مصالح دارای وزن مخصوص ظاهری کم هستند و در بتن جایگزین سنگدانه های معمولی می شوند. این سنگدانه های معمولی نسبتا چگالی بالایی دارند و چگالی آنها معادل ۶٫۲ می باشد.
۲) روش دیگری که برای ساخت انواع بتن سبک مورد استفاده قرار می گیرد ، ایجاد منفذ هایی در داخل بتن می باشد. منافذ ایجاد شده در بتن ، باید کاملا واضح و قابل تمایز با منافذ ریز بتن با حباب هوا باشند. بتن های سبکی که با این روش تولید می شوند با نام های متفاوتی نظیر بتن سبک هوادار ، بتن منفذ دار و بتن گازی ، شناخته می شوند .
۳) حذف سنگدانه های ریز از ترکیب بتن ، روش آخر برای ساخت بتن سبک می باشد . به طوری که با حذف این سنگدانه ها از مخلوط بتن ، در بین ذرات ، منافذ متعددی ایجاد می گردد. در تولید این نمونه بتن به طور معمول از انواع سنگدانه های درشت که دارای وزن معمولی هستند استفاده می شود. بتن های سبکی که به این روش تولید می گردند با عنوان بتن بدون سنگدانه ریزدر بازار شناخته شده و عرضه می گردند.
نکته ی حائز اهمیت که در زمینه تولید بتن سبک وجود دارد این است در تمام روش های تولید در بتن منفذ هایی ایجاد می شود.که این منافذ بر مقاومت بتن تاثیر منفی داشته وسبب کاهش مقاومت بتن می شوند.

 

انواع پر کننده مورد استفاده برای تولید بتن سبک

الف ) پودر خاکستر سوخت یا دوده:
پودر خاکستر سوخت ، ماده دفعی کارخانجات الکتریکی است که با زغال سنگ کار می کنند. پودر ریز خاکستر سوخت را مرطوب ، گلوله ، داغ و یکپارچه میسازند تا ماده سبک و همگنی به دست آید .  از این ماده در جاهای که تحمل بار لازم است ، برای تولید بتن سبک مورد استفاده قرار می گیرد.
ب ) پوکه سرباره کوره آهن گذلری:
سرباره کوره بلند یک تولید جانبی صنعت فولاد سازی است. سرباره مذاب را در برابر آبی که با فشار زیاد پاشیده می شود قرار می دهند تا ماده ای به شکل سنگ پا تولید شود. این ماده را خرد کرده و دانه بندی می کنند تا ماده پر کننده ای که قابل استفاده در بتن باشد، تولید کنند. کاربرد آن در محل هایی است که تحمل بار لازم باشد. می توان آنها را به صورت پوکه های کروی شکل نیز در آورد.
ج ) پوکه رسی (پوکه صنعتی):
انواع خاصی از مواد رسی طبیعی را به صورت گلوله هایی در می آورند و سپس در کوره گرم می کنند . بر اثر رها شدن آرام گازها گلوله ها از داخل ، منبسط و متخلخل می شنود و این واکنش ها باعث ایجاد یک پوسته سخت و محکم بر روی گلوله نیز می شوند.این مواد پر کننده سبک وزن نیز در محل هایی که تحمل بار لازم است به کار می روند.
د) پرلیت منبسط شده:
پرلیت نوعی سنگ آتشفشانی شیشه ای شکل است .  آن را تا نزدیکی نقطه ذوب گرم کرده تا اینکه در داخل آن بخار ایجاد می شود ، در نهایت یک ماده متخلخل با چگالی پایین تولید می گردد. بتنی که با پرلیت منبسط شده تولید شود عایق حرارتی خوبی است ولی مقاومت فشاری کمی دارد و بر اثر خشک شدن زیاد منقبض می شود.
ه ) ورمیکولیت متورق:
ورمیکولیت یک کانی است که مثل میکا از لایه های نازک تشکیل شده است و وقتی گرم می شود این لایه ها از هم جدا می شوند. جدا شدن لایه ها حجم ماده را به حدود ۳۰ برابر حجم اولیه می رساند و ماده پر کننده بسیار سبک وزنی ایجاد می کند. بتن سبک تولیده شده با این ماده پرکننده دارای خصوصیات بسیار خوبی از نظر عایق گرمایی است ولی مقاومت فشاری آن کم است و انقباض آن بر اثر خشک شدن بسیار زیاد است.
ی ) پلی استایرن منبسط شده:
دانه های گرد پلی استایرن منبسط شده دارای بالاترین  نارسانایی گرمایی هستند ولی مقاومت فشاری آن کم است. بتن سبک ساخته شده  با دانه های پلی استایرن ، به عنوان ماده اصلی عایق حرارتی ، همراه با پیش ساخته بتن ، استفاده می شود.