مزایای افزودنی های شیمیایی بتن

مزایای-افزودنی-های-شیمیایی-بتن

1396-5-30 mokhtari RSS

مزایای افزودنی های شیمیایی بتن

از ویژگی های بتن ، می توان به همگن بودن ، كارآ بودن ، پرداخت‌پذیر بودن ، مقاوم بودن ، پایا بودن ، و کم‌ تراوا بودن اشاره کرد . برای دستیابی به ویژگی های ذکر شده باید به مواردی نظیر انتخاب مصالح و نسبت اختلاط مناسب و به کاربستن روش‌ها و استفاده از تجهیزات مناسب و افراد کارآزموده توجه کرد. بهره گیری از افزودنی‌های شیمیایی ، علاوه مزایای بی شماری که دارند، حاصل شدن این ویژگی‌ها را در بتن امکان‌پذیرتر و آسان‌تر خواهد کرد.

مهمترین مزایای افزودنی های شیمیایی بتن ،شامل موارد ذکر شده در ذیل می باشد :

‌۱- تنظیم و بهبود ویژگی‌های بتن
با توجه به این موضوع که می توان با انتخاب مصالح و نسبت اختلاط مناسب ، بسیاری از خواص مورد نظر بتن حاصل می شود ؛ اما تنظیم و دستیابی به برخی از خواص بتن تازه و سخت‌شده با بهره گیری از افزودنی‌ها، كارآمدتر، اقتصادی‌ترو موثرتر از هر روش دیگری است. با بهره گیری از افزودنی‌های شیمیایی می‌توان خواص بتن تازه را متناسب با شرایط اجرایی و محیطی تنظیم و ویژگی‌های بتن سخت‌شده را مطابق با ضوابط فنی و شرایط بهره‌برداری اصلاح کرد.
خواصی از بتن تازه را که با استفاده از افزودنی‌های شیمیایی می توان تنظیم کرد شامل :
۱-افزایش کارآیی بدون مصرف آب اضافی
۲-کاهش آب مصرفی بدون کاهش در کارآیی
۳- تسریع و یا کندکردن گیرش اولیه و نهایی
۴- ایجاد انبساط جهت جبران جمع‌شدگی
۵- کاهش آب انداختن
۶-حفظ قوام
۸-کاهش جداشدگی دانه‌ها
۹- بهبود پمپ‌شوندگی
۱۰-اصلاح روند افت اسلامپ
۱۱- کنترل روند گرمازایی در سنین اولیه.
مزایای افزودنی های شیمیایی بتن بر روی ویژگی های بتن سخت شده عبارتند از :
۱- تسریع و یا تاخیر در روند کسب مقاومت،
۲- افزایش مقاومت‌های مکانیکی،
۳- بهبود پایایی،
۴- کاهش نفوذپذیری،
۵- کنترل انبساط و آسیب‌های ناشی‌ از واکنش قلیایی،
۶- افزایش چسبندگی به فولاد،
۷- بهبود چسبندگی بتن جدید به بتن موجود،
۸- تولید بتن یا ملات رنگی
۹- کنترل خوردگی میلگرد

 

۲-كاهش هزینه ساخت و ساز
بهره گیری از افزودنی‌ها ، صرفه‌جویی‌های گوناگونی را در پی خواهد داشت به طوری که علاوه بر جبران هزینه‌های ناشی از خرید افزودنی، امتیازات اقتصادی نیز به همراه داشته باشد. صرفه‌جویی که در جهت کاهش هزینه‌های ساخت و ساز انجام می گیرد به سه دسته مستقیم، غیرمستقیم، و نهان تقسیم می‌شوند.
الف ) صرفه‌جویی مستقیم :
آن قسمت از کاهش هزینه‌ها است که به آسانی قابل محاسبه و سنجش است. از جمله این صرفه‌جویی‌ها می‌توان به ‌کاهش مقدار سیمان و آب، افزایش بهره‌وری نیروی انسانی، کم‌شدن زمان اجرا، سهولت و افزایش راندمان عملیات بتنی، فراهم کردن امکان استفاده از سنگدانه‌ها و مصالح در دسترس، سهولت انتقال و ریختن بتن، سرعت بخشیدن در بازکردن قالب و سهولت در بسیاری دیگر از موارد اجرایی اشاره کرد.
ب ) صرفه‌جویی غیرمستقیم:
کاهش هزینه‌های حاصل از بهبود کیفیت بتن، افزایش مقاومت‌های مکانیکی، اطمینان از یکنواختی تولید، کاهش مشکلات و کاستی‌های هنگام اجرا، کاهش یا حذف دوباره کاری‌ها، بهبود شکل ظاهری و کاهش تعمیرات سطوح بتنی، و موارد بیشمار دیگری را دربرمی‌گیرد.
ج ) صرفه‌جویی نهان :
شامل کاهش هزینه‌های سرمایه‌گذاری است که عبارت است از کاهش استهلاک تجهیزات و ماشین‌آلات، کاهش احجام و ابعاد اعضای سازه، امکان طراحی‌های متنوع، استفاده بهینه از زمین با طراحی سازه‌های بلندتر، و امکان حذف نماسازی
هر یک از افزودنی‌ها ممکن است تنها یک یا چند مزیت اقتصادی را به ارمغان آورند که بایستی در هنگام محاسبه هزینه‌های صرفه‌جویی شده مورد ارزیابی قرار گیرند.

 

۳-امکان اجرا در شرایط سخت و دشوار
در شرایط آب و هوایی نامساعد، می توان با استفاده از افزودنی‌های شیمیایی ، اجرا و ادامه عملیات بتن‌ریزی ، با حفظ کیفیت خواسته‌شده ، انجام داد. به عنوان مثال با بهره گیری از روان‌کننده‌های کندگیر می‌توان بتن را در مسافت‌های طولانی حمل یا تا فواصل زیاد پمپ کرد. قوام‌بخش‌ها و ضد آب‌ شستگی‌ها، عملیات بتن‌ریزی در زیر آب را آسان‌تر می‌کنند. زودسخت‌کننده‌ها امکان بتن‌ریزی در هوای سرد را فراهم می‌کنند؛ و با استفاده از فراروان‌کننده‌ها می‌توان بتن را در نقاط با ‌دسترسی کم، مانند زیر لوله‌های آبرسان به توربین در نیروگاه‌های برق‌آبی، (بدون نیاز به لرزاندن ) بتن خودتراکم اجرا کرد.

 

 
۴-غلبه بر پیشامد‌های ناگهانی
در طول مدت عملیات بتن‌ریزی، احتمال رخداد پیشامد‌های ناگهانی و پیش‌بینی نشده‌ای نظیر گرفتگی لوله‌های پمپ، دررفتن قالب، افت ناگهانی دما و غیره وجود دارد. با مصرف افزودنی‌های شیمیایی می‌توان بر برخی از این پیشامدها غلبه کرد. به عنوان مثال ، استفاده از مواد کنترل‌کننده‌های آبگیری برای جلوگیری از گیرش و استفاده دوباره بتن ساخته شده در مواردی است که وقفه‌ای در اجرا پیش می‌آید.

 

 
۵- دستیابی به خواص ویژه
ویژگی‌ها و خواص ویژه بتن که تنها با استفاده از افزودنی‌های شیمیایی به دست می‌آیند شامل هوازایی، کف‌زایی، خودتراکمی، زودگیر زودسخت‌شدگی، کُندگیری، و انبساط ‌زایی می باشد که این خواص و ویژگی‌های بتن، هر چقدر هم که در انتخاب مصالح و نسبت اجزای بتن دقت شود، جز با استفاده از افزودنی‌ها ، حاصل نمی شود.

 

۶-هماهنگی با مسائل زیست محیطی و بهداشت کار
ازجمله موارد نشان دهنده دوستی با محیط زیست که با کمک افزودنی‌های شیمیایی حاصل می گردد می توان به کاهش آلودگی‌های صوتی، افزایش ایمنی و بهره‌وری نیروهای کار (نیروی انسانی)، کاهش گرمای حاصل از اصطکاک تجهیزات و ماشین‌آلات، دور نریختن و استفاده از بتن باقیمانده در ماشین‌آلات برای نوبت کاری بعدی (افزودنی کنترل‌کننده آبگیری)، عدم نیاز به شستشوی تجهیزات بتن‌سازی در پایان هر نوبت‌کاری و عدم تخلیه آب شستشو در محیط (افزودنی ناگیرکننده)، اشاره کرد .

 

 
۷-کمک به توسعه پایدار
از مزایای افزودنی های شیمیایی بتن ، در جهت کمک به توسعه پایدار می باشد شامل :
الف ) کاهش مصرف سیمان از یک سو با صرفه‌جویی در مصرف منابع طبیعی (مواد خام اولیه) و از سوی دیگر با کاهش گازهای گلخانه‌ای ناشی از تولید سیمان، در راستای کمک به حفظ محیط زیست و توسعه پایدار است.
ب ) دستیابی به مقاومت‌های زودرس با استفاده از افزودنی‌ها و بی‌نیازی به بخاردهی در روند تولید قطعات پیش‌ساخته که در اصطلاح ‌بی‌نیاز از انرژی‌ نامیده می‌شود، به صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌انجامد و به توسعه پایدار کمک می‌کند.
ج ) بهبود پایایی سازه‌های بتنی در زمان بهره‌برداری که در اثر استفاده از مواد افزودنی حاصل می شود نیز با افزایش عمر مفید سازه به توسعه پایدار کمک خواهد کرد.
‌علاوه بر تمام موارد ذکر شده در بالا، باید به این نکته توجه داشت كه هیچ افزودنی را از هر نوع و مقداری كه باشد، نمی‌توان جانشینی برای طرح مخلوط و اجرای مناسب بتن محسوب کرد.