مقاوم سازی ساختمان با بلوک هبلکس

مقاوم-سازی-ساختمان-با-بلوک-هبلکس

1396-5-14 mokhtari RSS

مقاوم سازی ساختمان با بلوک هبلکس

از عواملی که موجب گسترش علم مهندسی عمران شده است علاوه بر افزایش جمعیت که تقاضا برای مسکن را افزایش داده است مقاوم سازی ساختمان در برابر عوامل تخریبی طبیعی مانند زلزله است.چرا که ساختمان هایی که بدون در نظر گرفتن ضوابط دقیق مهندسی روز وحتی بناهای سنتی که با خشت و گل و چوب و سنگ و… ساخته می شوند دچار مشکل نمی شوند مگر آنکه روزی زلزله بیاید . اما با توجه به گسترش این علم در سطح دنیا و استفاده سیستم آموزشی دانشگاههای ایران از بالاترین سطح و تربیت نیروهای متخصص در مقطع دکترا چرا هنوز برای این مهم فکری نشده است . با توجه به اینکه غالب نقاط ایران از استعداد زلزله خیزی برخوردار است و هر از چند گاهی زلزله باید تعدادی زیادی هم وطنان را از ما جدا کند و تمام ارگان های کشور بسیج شوند تا فقط به امداد بخش کو چکی از خسارت دیدگان به صورت مقطعی بپردازند.
امروزه کاربرد مصالح ساختمانی با کیفیت بالا و مقاومت مناسب ، در زمینه ساختمان سازی امری بسیار مهم و قابل توجه می باشد . موضوع ساخت ساختمانی مقاوم در برابر زلزله و سبک سازی آن بسیار مورد توجه مهندسین ساختمان ،خصوصا طراحان در تمام دنیا می باشد . از آنجایی که ما در کشوری زلزله خیز زندگی می کنیم باید روش زیستن با زلزله را بیاموزیم. روش های زیادی جهت مقاوم سازی ساختمان ها ارائه شده است که یکی از مهم ترین آن ها ، سبک سازی ساختمان با به کارگیری مصالح سبک می باشد. بلوک سبک هبلکس ، یکی از انواع مصالح سبک می باشد که با نظر به ویژگی های این بلوک ، این نتیجه حاصل می شود که ساختمان های ساخته شده با بلوک هبلکس ، مقاومت بالایی در برابر زلزله دارند.

ویژگی های بلوک هبلکس ، که از وقوع زلزله جلوگیری می کنند شامل :

۱-وزن پایین
۲-مقاومت در برابر آتش
۲- مقاومت فشاری بالا و بسیاری از خصوصیات دیگر
درحالی که شکل ساختاری مصالح سنتی نظیر آجر و بلوک سفالی وغیره ،باعث شده است که از این مزیت محروم شوند.

دلایل استفاده از بلوک هبلکس در ساختمان :

۱- مقاومت در برابر زلزله
۲-عایق بودن بلوک هبلکس در برابر سرما و گرما و کاهش مصرف انرژی های مصرفی (گرمایش و سرمایش ) ساختمان ها درحالی با به کارگیری مصالح سنتی در ساختمان ، مقدار قابل توجهی انرژی هدر می رود.
۳- مقاومت در برابر آتش سوزی
یکی از بزرگترین مشکل موجود درصنعت ساخت و ساز ، نداشتن آشنایی کافی در مورد بلوک هبلکس و مزایای این بلوک سبک می باشد که اگر تمام مهندسین ساختمان ، از مزایای این بلوک آگاه شوند ، دیگر شاهد تخریب ساختمان ها و صدمات جدی جانی و مالی به هم وطنان عزیز کشورمان ، در برابر حوادث طبیعی چون زلزله ، حریق و غیره نخواهیم بود .