نکات اجرای بلوک هبلکس با چسب

نکات-اجرای-بلوک-هبلکس-با-چسب

1396-5-7 mokhtari RSS

نکات اجرای بلوک هبلکس با چسب در زیر به طور کامل شرح داده شده است :

 

استفاده از ملات های خشک آماده یکی از مناسب ترین روش ها برای ساخت دیوار با بلوک هبلکس می باشد . چسب مخصوص AAC در کیسه های ۲۵ کیلویی توسط اغلب تولید کنندگان AAC به همراه بلوک عرضه می شود. مقدار مورد نیاز چسب برای اجرای دیوارهای AAC بستگی به ضخامت دیوار دارد ولی معمولا برای ساخت یک مترمکعب دیوار با بلوک AAC ، مقدار ۱۵ کیلوگرم چسب لازم است .
برای تهیه ملات چسب آنرا داخل یک سطل مناسب ریخته و طبق دستوالعمل درج شده روی کیسه چسب مقداری آب به آن اضافه نموده و آن را مخلوط می کنند، توصیه می شود برای اختلاط از همزن استفاده شود و عمل اختلاط با سرعت کم تا حذف هوا ادامه یابد. پس از مدت کوتاهی از اختلاط ، ملات برای مصرف آماده می شود ، عمر کارایی ملات (چسب) معمولا بین ۱ تا ۲ ساعت می باشد. به همین دلیل باید ملات به مقدار مورد نیاز تهیه شود تا ملات اضافی خشک نگردد ، زیرا به هیچ عنوان اضافه نمودن آب واختلاط مجدد ملات مجاز نمی باشد.
برای دستیابی به حداکثر مقاومت پیوستگی بین قطعات و ملات ، سطوح بلوک ها باید از هر گونه گرد و غبار یا مواد معلق تمیز شوند .برای برطرف کردن گرد و غبار و جلوگیری از جذب آب ملات چسب، سطوح تماس بلوک با چسب را مرطوب می کنند. چسب باید به طور صاف و هموار روی سطوح بلوک ها با استفاده از یک ماله مخصوص متناسب به پهنای بلوک مورد نظر پخش شود.
ضخامت چسب ( ملات نازک ) ، در سطوح افقی و قائم باید حدود ۲ میلیمتر باشد . ویژگی های ملات لایه نازک که مناسب برای استفاده در دیوار چینی با قطعات AAC هستند ، در استاندارد ملی ایران به شماره ۷۰۶ ارائه شده است .
روانی و کارائی چسب باید به میزانی باشد که به راحتی از بین دندانه های ماله عبور کرده و روی سطح بطور یکنواخت پخش گردد. پس از پخش چسب و تا زمان قراردادن بلوک در محل خود ، شکل دندانه ای چسب ایجاد شده با ماله روی بلوک باید حفظ شده و نریزد .