مزایای قطعات پیش ساخته بتن سبک

مزایای-قطعات-پیش-ساخته-بتن-سبک-pss

1396-4-26 mokhtari RSS

 

 

مزایای قطعات پیش ساخته بتن سبک ( PSS )

 

قطعات پیش‌ساخته بتن سبک هوادار ، تحت نام تجاری PSS ، برای اولین بار در ایران به صورت سیستم های منطبق با روشهای اجرایی، نماسازی و اندودکاری تولید می نمایند. این نوع بتن سبک پیش ساخته دارای بافتی بسیار زیبا و کارا ،بدون شباهت به بافت بتن ساخته شده با مواد پروتئینی، بوده و با دانسیته و مقاومت‌های فشاری متفاوت که کاربردی وسیعی نظیر بلوک‌‌های دیواری، پانل‌های دیواری، پانلهای کف و سقف، پوشش معابر، پوشش سطوح فرودگاهها، جاده‌ها و کانالها، پوشش لوله‌های آب، گاز و فاضلاب، پرکننده هر نوع بلوک دیواری و سقفی، پل‌سازی و سدسازی، دیوارهای حائل، پرکننده دیواری ۲ جداره و سازه‌های زیرزمینی و غیره دارند.

 

مزایای قطعات پیش ساخته بتن سبک شامل موارد ذکر شده در ذیل می باشد :

 

۱-ارزان‌سازی :
طبق مدارک موجود، به کارگیری سیستم PSS در دیوار، سقف و کف‌، موجب کاهش به میزان ۴/۳۰% میلگرد مصرفی در ساختمان و نیز ۱۵% هزینه ساخت اسکلت ،تا پایان سفت‌کاری را، می شود . بدین ترتیب اولین و مهم ترین فاکتور در گزینش سیستم های PSS را می توان صرفه جویی در هزینه ها و ارزان سازی ساختمان دانست.
۲-سبک‌سازی :
با کاهش ضخامت دیوار خارجی و داخلی، حذف اندودهای اضافی و نیز کاهش دانسیته کف‌سازی، بار مرده ساختمان به میزان ۳۷۰ کیلوگرم بر مترمربع، کاهش می یابد. این تقلیل بار، معادل اختلاف بارمرده ساختمان در کشور ژاپن نسبت به سیستم ساختمان‌سازی سنتی ایران است. همچنین در سیستم های ساختمانی PSS، با ایجاد سطوح صاف در ساختمان، هرگونه نماسازی با کمترین ضخامت و وزن قابل اجرا می‌باشد؛ بدین منظور توصیه می‌گردد از اندودهایی با‌ ضخامت کم برای نمای ساختمان استفاده گردد.
۳-مقاوم‌ سازی :
با توجه به این که مقاومت میدان قاب ها به هنگام زلزله، تأثیر منفی در حرکت آزاد سازه دارد؛ بنابراین استفاده از مصالح خردشونده در مقابل فشار ،طبق آیین‌نامه ۲۸۰۰ زلزله ایران توصیه می‌گردد. بدین منظور، قطعات پیش ساخته بتن سبک ، در ردیف مصالح خردشونده در مقابل فشار، جای گرفته و می تواند نقش بسیار بالایی در مقاوم سازی بنا برعهده گیرد.
از طرفی، با توجه به این اصل که نیروی ناشی از زلزله، ارتباط مستقیم با وزن ساختمان دارد؛ لذا با کاهش چشم‌گیر آن در سیستم pss مقاومت سازه ساختمان به هنگام وقوع زلزله افزایش می یابد.
۴-سهولت اجرای سیستم تأسیسات مکانیکی و برقی :
در سیستم های ساختمانی PSS، با وجود سوراخ هایی به قطر ۵/۳ سانتی‌متر در داخل پانل های دیواری، نیازی به لوله‌گذاری در دیوار نمی‌باشد. وجود حفره‌های بزرگ در سقف نیز جاسازی هرگونه تجهیزات و لوله‌های مکانیکی را امکان پذیر می کند .همچنین با استفاده از فوم‌بتن در کف‌سازی، امکان طراحی سیستم گرمایش به طریق ازمیری، حذف رادیاتور و در نتیجه کاهش هزینه به طور قابل ملاحظه‌ای فراهم می‌گردد.
۵-سرعت اجرا :
با توجه به این موضوع که ، با شروع عملیات ساختمانی در پی‌سازی، امکان ساخت قطعات سقفی و دیواری در کارخانه مقدور می‌باشد؛ بنابراین با کاهش ۳۰% زمان اجرا، صرفه‌جویی قابل توجهی در زمان اجرا،اتفاق میفتد.