مواد تشکیل دهنده بتن سبک

مواد-تشکیل-دهنده-بتن-سبک

1396-4-19 mokhtari RSS

 

مواد تشکیل دهنده بتن سبک شامل موارد زیر می باشد :

۱-فوم : یکی از مواد اولیه تولید بتن سبک ، فوم می باشد که نقش ماده اسفنجی کننده را در فرایند تولید دارد و به صورت مداوم با سیمان و آب ترکیب می شود.
كف حاصل از فوم توسط دستگاه فوم ساز به شكل حباب هایی در اندازه ۳/۰ تا ۸/۰ میلیمتر با وزن حداكثر ۹۰ گرم در لیتر تولید می گردد. (در صورتی كه وزن آن تغییر نماید نشانه ای از ضعف كف و كاهش ویژگی های استاندارد برای تولید بتن سبك می باشد)
ویژگی های شیمیایی كف به نحوی است كه اثر نامناسبی در كیفیت بتن نخواهد گذاشت تفاوت بتن سبك تولید شده با بتن معمولی در حباب هایی است كه توسط كف در سرتاسر بتن ایجاد می گردد.
حجم کف مصرفی (پس از انبساط ماده کف ساز) در هر متر مکعب از ۳۱۰ لیتر تا ۸۷۵ لیتر، بر اساس دانسیته مصرفی متغییر می باشد.

مشخصه های فوم :

حالت فیزیکی

رنگ

دانسیته (وزن مخصوص)

PH

قابلیت انحلال در آب

نقطه انجماد

قابلیت اشتعال

مایع

تیره

۲% ± ۱۳/۱ (در ۱۵ درجه سانتیگراد)

۳% ± ۷

بی نهایت

۱۵ درجه زیر صفر

غیر قابل اشتعال

 

۲- سیمان : برای تولید بتن سبک می توان از انواع سیمان تولیدی كشور استفاده کرد اما برای دستیابی به نتیجه مطلوب و بهتر استفاده از سیمان تیپ ۲ (استاندارد) و بدون پوزولان ، مناسب ترین انتخاب است . تازگی سیمان مورد استفاده كه خواص آن از بین نرفته باشد از اهمیت بالایی برخوردار است . علاوه بر این برای تولید بتن سبک سفید، سیمان سفید موجود در داخل کشور کاملاً ایده آل می باشد.
۳- ماسه : ماسه یكی از مواد تشکیل دهنده بتن سبک می باشد . تاثیر كیفیت ماسه در بتن سبك مشابه بتن معمولی است. واضح است که هر چه ماسه تمیزتر باشد نتایج بهتری حاصل خواهد شد . یکی از شاخصه های ماسه که در بهبود كیفیت بتن سبك تعیین كننده است ، درصد سیلیس در ماسه مورد استفاده می باشد به طوری که بالا بودن درصد سیلیس ماسه موجب افزایش کیفیت بتن سبک می شود .نکته ای قابل توجه این است که استفاده از ماسه رودخانه و ماسه شكسته در مقاومت فشاری بتن اثر می گذارد.
۴- آب : معمولا هر نوع آبی را می توان برای تولید بتن سبك استفاده نمود. اما استفاده از آب های آلوده به روغن، چربی و مواد ارگانیک توصیه نمی شود. مقدار آب مصرفی ، از ۱۱۵ تا ۲۲۰ لیتر بوده که براساس دانسیته مورد نیاز تغییر می نماید. نسبت آب به سیمان مشابه تولید بتن معمولی در زمان گیرایش بتن اثرگذار است.درنتیجه پیشنهاد می شود که میزان آب کاهش یابد تا اینکه شرایط کار ساده تر انجام گیرد.
۵-افزودنی ها : برای تولید بتن سبک با مقاومت فشاری عادی ، استفاده از افزودنی ها موردنیاز نخواهد بود. اما نتایج آزمایشات نشان داده است که استفاده از میکرو سیلیس اثر ملموسی در مقاومت فشاری بتن داشته است به طوری که موجب افزایش ۱۰ درصدی مقاومت فشاری بتن سبک شده است . با توجه به این که افزودن ضد یخ به مواد تشکیل دهنده بتن سبک، مقاومت آن را در مقابل یخ زدگی بالاتر می برد ولی وجود حباب در بتن سبك نیاز به ضدیخ بتن برای جلوگیری ازیخ زدگی بتن در مناطق سردسیر تا حدود ۱۵ درجه زیر صفر را محدودتر می سازد.