بتن سبك دانه یا بتن با دانه های سبك

بتن-سبك-دانه-بتن-با-دانه-های-سبك

1396-4-18 malmir RSS

بتن سبك دانه یا بتن با دانه های سبك

بتن سبك دانه در كشور معمولا از دانه های لیكا ساخته میشود.

بتن سبك دانه یا بتن با دانه های سبك

بتن سبك دانه یا بتن با دانه های سبك

بتن سبك دانه در كشور عموما از دانه های لیكا ساخته میشود.

لیکا در واقع همان رس منبسط شده است که با نام های تجاری مختلف و با روش های تولید مشابه به بازار عرضه می شود مقاوم ترین این سبکدانه ها لیاپور می باشد ولی پرکاربرد ترین آنها لیکا است  كه  در دونوع نرمال و سازه ای به بازار عرضه می گردد.

در كشورهای صنعتی بیشترین سهم بتن های سبک سازه ای را بتن سبکدانه تشکیل می دهد و در این خصوص سبکدانه های صنعتی مانند لیکا نقش مهمی دارند   .

یکی ازمهمترین خصوصیات بلوکهای سبکدانه

میزان ضخامت جداره این نوع از بلوکهای سبک بتنی در نوع مجوف و یا سوراخدار می باشد این بلوکها که در اصطلاح    hollow blocks   نامیده می شوند را میتوان با دستگاههای پرسی ساده و یا تخم گذارتولید نمود   .

در صورت نیاز به استفاده از این نوع از بلوکها دقت فرمایید که حداقل ضخامت جداره ۳۰ میلیمتر باشد در غیر اینصورت نه تنها مقاومت فشاری به حداقل خواهد رسید بلکه نقش عایق بودن خود را نیز از دست خواهند داد.

همانطور که شما عزیزان اطلاع دارید استفاده از مصالح سبک علاوه بر کاهش نیروی ناشی از شتاب زلزله با ایجاد عایق مناسب در پیرامون ساختمان نقش تعیین کننده ای در حفظ آرامش ساکنین دارد   .

برای تامین بیشتر میزان عایق بودن و همچنین استفاده بهتر از این بلوکها در دیوارهای جدا کننده میان واحدی تولید بلوکهای سه جداره با عرضهای ۱۲ و    ۱۷٫۵  سانتیمتری در کشور آغاز شده است.

اما این نوع بلوك ها همچنان با مشكل میخكوبی بعد از اجرا و همچنین عدم قابلیت برش زدن توسط بنا و همچنین مشكلاتی كه برای تكنسین برق كار به واسطه سخت بودن كنده كاری روی آن دارد روبروست كه باعث شده اقبال نسبت به این نوع بتن سبك كمتر باشد.

اما مهمترین ایرادی كه بتن سبك دانه در حال حاضر با آن دست و پنجه نرم میكند بیشتر شدن هزینه تولید لیكا است كه به سبب افزایش قیمت انرژی اتفاق افتاده است و اجرای فاز دوم هدفمندی آینده این نوع بتن سبك را در هاله ای از ابهام فرو برده است.