خصوصیات بلوک پرلکس

خصوصیات-بلوک-پرلکس

1396-4-14 mokhtari RSS

خصوصیات بلوک پرلکس عبارتند از:

 

 
1- سبکی بلوک پرلکس
بلوک پرلکس ، محصولی بسیار سبک می باشد چرا که برای تولید آن ، از دانش فنی برتر و از فن آوری پیشرفته روز دنیا استفاده شده است .بنابراین به کارگیری از آن در ساختمان موجب کاهش مقاطع اسکلت و فونداسیون و مقاومت بیشتر سازه در مقابل نیروی مخرب زلزله و کاهش هزینه ساخت خواهد شد.
۲- فاق و زبانه در بلوک پرلکس
بلوک پرلکس دارای فاق و زبانه می باشد که این باعث ایجاد اتصال مکانیکی مناسب در محل اتصال دو بلوک می گردد.عدم وجود فاق و زبانه در محصولات مشابه مشکلات زیادی را در مراحل اجرا به دنبال داشته ، زیرا با مصرف ملات بیشتر باعث افزایش هزینه نصب و اجرا می گردد.همچنین وجود فاق و زبانه در بلوک موجب ارتقاء ایزولاسیون حرارتی دیوار نیز می گردد.این مشخصه در بلوک های بتن گازی AACو در محصولات مشابه بر مبنای سیستم برش وجود ندارد.
۳- مقاومت در برابر ترک و ریزش بلوک پرلکس
بلوک پرلکس دارای الیاف پلی پروپیلن بوده که باعث کاهش امکان ترک خوردگی و ریزش در اثر ضربه و زلزله و تغییرات دمایی در آن می شود.این مشخصه در بلوک های بتن گازی و محصولات مشابه وجود ندارد.
۴- عایق حرارتی بلوک پرلکس
بلوک پرلکس به علت تخلخل و وجود تعداد بسیار زیاد حباب های ریز هوای محبوس در آن، از برترین مصالح عایق حرارتی و برودتی در ساختمان محسوب می شود که تحقیقات پژوهشگران آمریکایی نشان می دهد که ٪۳۲ در هزینه های ایجاد تاًسیسات حرارتی و برودتی صرفه جویی و از اتلاف مقادیرزیاد انرژی جلو گیری خواهد شد.با توجه به رعایت مقررات مبحث ۱۹،بلوک پرلکس در ضخامت های متعارف این الزامات را به خوبی پوشش میدهد.
۵-عایق صوتی بلوک پرلکس
بلوک پرلکس به عنوان یکی از مصالح خوب در رابطه با عایق صوتی به شمار می آید و این به خاطر وجود مواد اولیه خاص در ترکیبات آن و نحوه پخش حباب های محبوس درآن می باشد به طوری که در برخی از استانداردهای جهانی بالاخص استاندارد آمریکا،آن را در زمره عایق های صوتی بسیار خوب دسته بندی و در پروژه های مختلف دربه عنوان عایق صوتی از آن استفاده می کنند.با نظر به رعایت مقررات ۱۸،بلوک پرلکس در ضخامت های متعارف این الزلمات را به خوبی پوشش می دهد و برای عایق بندی صوتی فضاهای پر سر وصدا از قبیل موتورخانه ها،فضاهای اداری و مدارس ، از بهترین مصالح عایق محسوب می شود.
۶- صرفه اقتصادی و سرعت در اجرای بلوک پرلکس
وجود فاق و زبانه ، ابعاد متناسب و کارکرد ساده بلوک سبک پرلکس موجب افزایش سرعت اجرا به میزان چندین برابر می شود.هم چنین این بلوک به دلیل عدم ایجاد ضایعات،وزن سبک،پایین بودن ملات مصرفی و نازک بودن ضخامت اندود گچ بدلیل عدم اعوجاج و ده ها مزیت دیگر ، در مقایسه با سایر مصالح موجب کاهش هزینه های ساخت و ساز می گردد.(کاهش ابعاد فونداسیون و اسکلت)
۷- مقاومت در برابر آتش بلوک پرلکس
ازمهم ترین خصوصیات بلوک پرلکس این است که در اثر آتش سوزی و حرارت های بالا ، به دلیل وجود تخلخل و امکان خروج گازها و وجود الیاف پلی پروپیلن تخریب نمی گردد و مکانیزم خردایش و انفجار گونه به شدت کاهش می یابد؛ که به خاطرهمین خصوصیت ،دیوار ساخته شده با این بلوک ، در زمره دیوار های ضد آتش Fire wallمعرفی شود و کاربری خوبی در مکان های عمومی حساس و با اهمیت از جمله:هتل ها،بیمارستانها،مراکز آموزشی و … دارد.
۸- جذب آب و قابلیت سیمان کاری و نصب سنگ و کاشی روی بلوک پرلکس
جذب آب مناسب در بلوک سبک پرلکس موجب شده است تا امکان انجام عملیات سیمان کاری و یا نصب سنگ نما و کاشی بر روی آنها به خوبی صورت گیرد.
۹- کار پذیری بلوک پرلکس
از خصوصیات بلوک پرلکس است که به راحتی اره کشی،میخ کوبی،سوراخ کاری و یا شیار زنی می شود و محل عبور تأسیسات مکانیکال و الکتریکال را تعبیه کرد.کار پذیری این بلوک ،سطح بسیار بالایی دارد.
۱۰- عایق رطوبتی بلوک پرلکس
مصالح به کار گرفته شده و دانش فنی برتر در فرآیند تولید بلوک پرلکس ، باعث افزایش مقاومت محصول نهایی در برابر رطوبت گردیده است بطوری که از لحاظ عایق رطوبتی همگام با استانداردهای روز دنیا می باشد.
۱۱- سهولت در حمل و نقل بلوک پرلکس
با توجه به اینکه بلوک پرلکس با شکل هندسی منظم و دقیق و با وزن مخصوص پایین تولید می گردد.در هر سرویس حمل،نسبت به مصالح مشابه با حجم بیشتر و وزن کمتری بارگیری و حمل می گردد.
۱۲- دوام و غیر قابل تجزیه بودن بلوک پرلکس
به دلیل ترکیبات بلوک پرلکس ، این محصول فاسد نمی شود وامکان رشد کپک و یا میکروارگانیزم های دیگر در آن غیر ممکن است و هیچ گونه حشره ای در آن لانه سازی یا تخم گذاری نخواهد کرد.به دلیل مواد موجود،بلوک در طولانی مدت ماندگاری عالی داشته و تغییر خاصیت نخواهد داشت همچنین محصول پرلکس دارای PH برابر۷ می باشد که پایداری آن را در مقابل عوامل شیمیایی تضمین می نماید.
۱۳- سازگاری با محیط زیست بلوک پرلکس
با توجه به تحقیقات انجام گرفته ، بلوک پرلکس و فرآیند تولید آن به دلیل استفاده از انرژی پاک با محیط زیست کاملا سازگار است به گونه ای که برای طبیعت مضر نیست و هیچ گونه زباله یا مواد آلاینده تولید نمی کند.
۱۴- رعایت مبحث ۱۸و۱۹ و استانداردهای ملی ساختمان با به کارگیری بلوک پرلکس
مقاومت فشاری بلوک پرلکس بیش از ۳۰Kg/cm که فراتر از الزامات استاندارد ملی شماره ۷۷۸۲ برای بلوک های جدا کننده غیر باربر می باشد.ضریب انتقال حرارتی کمتر از ۰/۱۴W/mk بلوک پرلکس،مبحث۱۹مقررات ملی ساختمان و همچنین عایق صوت بودن بلوک پرلکس،مبحث۱۸مقررات ملی ساختمان را پوشش می دهد که از خصوصیات بلوک پرلکس است .