بلوک پرلکس چیست ؟ انواع

بلوک-پرلکس-چیست؟-انواع

1396-4-14 mokhtari RSS

معرفی بلوک سبک دیواری پرلکس

 

 

یکی از انواع بلوک های بتنی سبک سلولی، بلوک پرلکس PERELEX می باشد که با نام اختصاری CLC شناخته می شود . این بلوک از دوغاب ماسه بادی و سیمان که با فوم مایع مخلوط می گردد،تشکیل می شود و به همین علت به آن فوم بتن نیزگفته می شود .
این بلوک دارای فاق و زبانه جهت چفت شدن در یکدیگر می باشد. دقت ابعادی این بلوک بالا بوده و فاقد اعوجاج می باشد چرا که برای تولید بلوک بتنی سبک پرلکس از قالب استفاده می شود.
مهم ترین مواد اولیه تشکیل دهنده این بلوک عبارتند از سیمان ، ماسه ( بادی)، مواد حباب ساز ، آب و فوم می باشد.
پرلکس دارای دانسیته ای حدود ۷۰۰kg/m3 است . این بلوک روی آب شناور می ماند.چرا که دانسیته آن از آب سبک تر است.

مشخصات فیزیکی بلوک پرلکس :

طول(سانتی متر)

ارتفاع(سانتی متر)

ضخامت(سانتی متر)

۶۰

۲۵

  ۱۰  ، ۱۵  ،  ۲۰

 

انواع بلوک پرلکس شامل :

۱- پلی استایرنی
۲- بدون پلی استایرن
۳- نوع فوق سبک پلی استایرنی که در واقع نوع سوم از بلوک پرلکس می باشد که در ساختار آن یک لایه پلی استایرن به ابعاد حدودی ۳*۲۵*۴۵ سانتیمتر استفاده شده است . سبک تر بودن (دانسیته حدودی ۶۰۰kg/m3 ) و دمپینگ صوت بالاتر از مزیت این نمونه در مقایسه با نوع معمولی آن ، می باشد. در حالی که مقاومت مکانیکی آن پایین تر از نوع توپر معمولی است. به همین علت در پروژه ها عمدتا استفاده از نوع اول ( توپر) با دانسیته ۷۰۰kg/m3 ، پیشنهاد می شود.
نکته مهم راجع به بلوک این است که تخلخل و حفره دار بودن این بلوک از نوع بسته می باشد؛ این بدان معناست که رطوبتی که به بلوک می رسد تنها به مقدار کم (حدود ۱۰ درصد ) جذب بلوک می گردد . در نتیجه جذب آب آن پایین بوده و عمل سیمان کاری و کارکردن کاشی و سرامیک و… روی آن به راحتی انجام می گیرد.