تفاوت بلوک هبلکس با آجر

تفاوت-بلوک-هبلکس-با-آجر

1396-4-12 malmir RSS

تفاوت بلوک هبلکس با آجر

 

تفاوت بلوک هبلکس با آجر در زیر به تفضیل بیان شده است :

۱- وزن مصالح :
وزن پایین ، یکی از ویژگی های بارز  بلوک هبلکس است که مهم ترین مزیت و برتری این بلوک نسبت به آجر و سایر مصالح سنتیمحسوب می شود. حجم یک عدد بلوک AAC در ابعاد ۲۰×۲۵×۶۰  برابر با حجم  ۴۶ عدد اجر  می باشد ، درحالی وزن هبلکس حدودا یک چهارم وزن اجر می باشد. یعنی آجر حدود ۴٫۶ برابر از هبلکس سنگین تر می باشد ؛ بنابراین دیوارچینی با بلوک هبلکس برای کارگران بسیار ساده تر از ساخت دیوار با آجر است .
جدول مقایسه وزن دیوارها (kg/m2)

۲- سرعت اجرای کار :
ابعاد بلوک هبلکس نسبت به آجر بزرگ تر می باشد ؛ در نتیجه این ویژگی موجب افزایش سرعت دیوارچینی با این بلوک در مقایسه با آجر شده است . حمل و نقل این بلوک نیز توسط کارگران ، با توجه به وزن پایین آن ، نسبت به آجر و سایر مصالح ساختمانی با سرعت بیشتری انجام می شود؛ بنابراین سرعت اجرای کار با بلوک هبلکس نسبت به آجر ، بسیار بالاتر می باشد و یک تفاوت بلوک هبلکس با  آجر محسوب می شود.
جدول مقایسه سرعت اجرای دیوار با بلوک هبلکس و آجر توسط یک تیم اجرایی در یک روز کاری بر حسب مترمربع

۳-صرفه جویی در هزینه ها :
 به کارگیری بلوک هبلکس در ساختمان سازی در مقایسه با آجر ، منجر به پرداخت هزینه کم تری می شو د چرا که سیمان و ملات مصرفی مورد نیاز برای کشیدن یک دیوار با بلوک هبلکس (AAC) به اندازه یک چهارم یا ۲۵% دیوار آجری می باشد .این نکته درست است  که مصالح دیوارچینی با آجر و هبلکس یکسان است، اما بلوک‌های هبلکس با توجه به ابعادی که دارند ، بخش اعظمی از دیوار را در برمی گیرند و فقط چیزی حدود ۱۰ تا ۱۵ لایه سیمان برای یک دیوار ۲٫۵ تا سه متری نیاز است و این موجب صرفه جویی در هزینه ها می شود .
۴- عایق بودن :
ماده سیلیس که پایه هبلکس را تشکیل می دهد موجب شده است که بلوک هبلکس ، عایق خوبی در برابر  گرما و آتش سوزی باشد و در گرفتن مجوز از شهرداری ، هبلکس به عنوان عایق ، مورد قبول می باشد و دیگر نیازی به استفاده از عایق های دیگر برای جلوگیری از سر و صدا و گرما نمی باشد .درحالی که این مزیت برای آجر و سایر مصالح سنتی وجود ندارد.
جدول مقایسه ضریب هدایت گرمایی

۵-کارپذیری :
کار کردن با بلوک هبلکس نسبت به سایر مصالح سنتی نظیر آجر آسان تر است. زیرا به راحتی با اره چوب بری ، قابل برش است و سیم کشی و لوله کشی در دیوارهای ساخته شده با بلوک هبلکس به سهولت انجام می گیرد .