بلوک هبلکس ، بلوک گازی ، بلوک سبک ، بلوک اتوکلاوی

بلوک-هبلکس-بلوک-گازی-بلوک-سبک-بلوک-اتوکلاوی

1396-4-11 mokhtari RSS

بلوک هبلکس , بلوک گازی , بلوک سبک , بلوک اتوکلاوی

بلوک هبلکس

بلوک گازی

بلوک سبک

بلوک اتوکلاوی

 

۱-

در صورت بروز شکستگی یا ترکیدگی لوله در ساختمان نیز، بلوک‌های هبکلس نقش عایق را بازی می‌کنند. عایق بودن هبلکس باعث خواهد شد همان مکانی که شکستگی لوله اتفاق افتاده است نم بدهد و اگر به سرعت جلوی این اتفاق گرفته شود، جایی برای نگرانی نخواهد بود. پیدا کردن محل ترکیدگی در خانه‌های ساخته شده از هبلکس ساده خواهد بود.

۲-

اجرای تاسیسات
برای مسیرهای تاسیسات می توان شیار عمودی و سوراخکاری در دیوارها اجرا نمود. بعد از اجرای تاسیسات، مسیرها و سوراخهای اضافی با چسب بلوک یا گروت ترمیمی پر شود.

۳-

با این که هبلکس و انواع دیگر بتن‌های سبک، حدود هفتاد سال پیش در سوئد و سپس اروپا ساخته شده است، سال‌های زیادی نیست که از این ماده مهم در ساختمان سازی در ایران استفاده می‌شود. با این حال هنوز کسی از مزیت‌های اصلی هبلکس و ساختمان‌های ساخته شده از آن آگاه نیست.

۴-

دقت شود كه در هنگام ديوار چيني ديوارهاي خارجي در طبقات مختلف اصطلاحاً هم باد باشند تا دوغاب خور نما به حداقل برسد بدين منظور قبل از شروع ديوار چيني شاقول‌هايي از بالا تا پايين ساختمان آويزان مي‌شود. سپس ديوارها با توجه به اين شاقول‌ها چيده مي‌شوند.

۵-

مزایای اقتصادی :
پروژه های ساختمانی با استفاده از بلوک های هبلکس با در نظر گرفتن سرعت اجرا، به دستمزد کمتری احتیاج دارد و همچنین استفاده از هبلکس به سبب مصرف ملات کمتر و نیز کاهش بارهای وارده به سازه به دلیل وزن کم دیوار ها که موجب کاهش ابعاد سازه می شود، صرفه جویی قابل ملاحظه ای را در هزینه مصالح مصرفی موجب می گردد.

۶-

مواد تشکیل دهنده اصلی بتن هوادار اتوکلاوی، ماسه سیلیسی، آهک، سیمان، آب هستند، طبیعی و به وفور یافت می‌شود. ترکیبات قابل بازیافت و برگرداندن به چرخه تولید می‌باشد.

۷-

چون چسب‌هاي هبلكس عمدتاً پايه سيماني مي‌باشند تمام مواردی كه در نگهداري سيمان رعايت مي‌گردد در مورد چسب‌ها نيز بايد رعايت شود. جهت مطالعه شرايط نگهداري سيمان به قسمت كف‌سازي با فوم بتن مراجعه فرمائيد.

۸-

سالانه در كشور بيش از چهار هزار ميليارد تومان برای پختن آجر سفال هزینه مي‌شود. يعني خاك نباتي را كه مي‌توان بسيار حائز اهميت باشد و كشورهاي عربي آرزوي داشتن چنين خاكي را دارند، با هزينه بسيار بالا تبديل به آجر و سفال مي‌كنند، در صورتي كه مواد مورد استفاده ما در توليد بلوک سبك هوادار اتوكلاو شده، ضايعات سيليس، آهك‌هاي درجه دو و سه و مقداري سیمان است كه با توجه به ضرري كه سيليس براي طبيعت دارد، کارخانه‌های توليد شيشه و سراميك موظفند، سيليس ضايعاتي خودشان را به هر نحوي از طبيعت دور كنند. جالب اينكه همين ماده سيليس و آهك كمك زيادي به جلوگيري از ورود حشرات و جانوران موذي مي‌كند. از جمله مزایای اين بلوک ‌ها مي‌توان به سبك بودن آنها اشاره كرد. همان طور كه مي‌دانيد كشور ما زلزله خیر بوده و هر ساله تعداد زيادي از خانه‌های سنتي در اثر وقوع زلزله از بين مي‌روند؛ بنابراين سياست‌ها بايد به سمت سبك سازی برود.

۹-

(در صورت استفاده از سنگ نما در روی بلوک، اجرای دوغاب سیمان قبل از اجرای نما روی دیوار پیشنهاد می گردد)

۱۰-

هبلکس به خاطر شکل و ساختاری که دارد، ویژگی عایق حرارتی را دارد. با توجه به قوانین جدید ساخت و ساز، در صورت استفاده از هبلکس ، نیازی به استفاده از عایق‌های دیگر برای ساختمان نیست و هبلکس به تنهایی کار عایق‌های دیگر را انجام می‌دهد.

۱۱-

مزایای اجرائی :
با توجه به ابعاد و سبکی و راحتی نصب بلوک های هبلکس در همه ضخامت ها، سرعت اجرای بتون هبلکس نسبت به سایر مصالح به ۳ برابر بالغ می گردد.

۱۲-

مدول گسیختگی بتن هوادار اتوکلاو شده معمولا بین ۲۰ تا ۴۰ درصد مقاومت فشاری آن می باشد .