ویژگی های بلوک لیکا یا بلوک فوق سبک با وزن و ابعاد مناسب

ویژگی-های-بلوک-لیکا-یا-بلوک-فوق-سبک-با-و

1396-4-10 malmir RSS

بلوک لیکا چیست

بلوک های لیکا تولید شده از مخلوط سبک دانه با سیمان و آب می باشند. جهت حفظ سبکی این بلوک ها ،   ریز دانه طبیعی از بتن حذف می شود تا محصول نهایی دارای تخلخل بالاتری نسبت به بتن نیمه سبک داشته باشد .جهت بهره گیری بیشتر از ویژگی های عایق کاریبلوک های لیکا ، ضخامت جداره بلوک های تو خالی آن ، بیشتر از بلوک های سیمانی معمولی می باشد ؛ که این افزایش ضخامت به علت وزن بسیار کم بتن ، تاثیر چندانی بر وزن نهایی بلوک ندارد. این بلوک ها ویژگی های منحصر به فردی با توجه به ساختارشان دارند که باعث شده است ، امروزه از این بلوک ها در ساختمان سازی ، استفاده ی گسترده ای می شود. ویژگی های بلوک لیکا شامل :

ویژگی های بلوک لیکا

۱-شکل مناسب : بلوک های لیکا در دو شکل توپر و تو خالی برای استفاده در دیوار و سقف تولید می شوند . شکل هندسی بلوک های توخالی و ته پر لیکا موجب کاهش وزن این بلوک ها می شود و تا حد زیادی از هدر رفتن ملات در هنگام ساخت دیوار جلوگیری می کند . بلوک لیکا در اشکال و ابعاد مختلف مانند فارسی بر و آجر نیز تولید می گردد.
۲-وزن کم : یکی از ویژگی های بلوک لیکا  این است که وزن کمی دارند و این ویژگی موجب می شود که وزن مرده ساختمان با استفاده از این بلوک ها بسیار کاهش پیدا کرده و نیز زمان و هزینه اجرای کار به طور چشمگیری کاهش می یابد.
۳- عایق حرارتی :ضریب هدایت حرارتی بلوک لیکا ۰٫۱۷  w/m.k است که این نتیجه برگرفته از آزمایشات مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن می باشد . بلوک لیکا ، تولیده شده از بتن لیکا ، عایق حرارتی مناسبی برای دیوارها به حساب می آید .استفاده از بلوک لیکا بدون استفاده از هرنوع عایق دیگری ، مورد تایید سازمان بهینه سازی ساختمان بوده و الزامات مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان هم رعایت می گردد.
۴-عایق صوتی: با توجه به ویژگی های سطح بلوک و خواص دانه های لیکا ، این بلوک ها به خوبی صوت را جذب می کنند و نتایج آزمایشات مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن نشان داده است که میزان افت صدا در ساختمان های استفاده شده از بلوک لیکا به ضخامت ۱۵ سانتی متر ۴۶ دسی بل می باشد و الزامات مبحث هیجده مقررات ملی ساختمان تامین می گردد.
۵- مقاومت در برابر آتش : دانه های لیکا در دمای ۱۲۰۰درجه سانتی گراد تولید می شود و این باعث شده است بتوانند در برابر شوک حرارتی تا دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی گراد مقاومت کنند .دیوارها ی ساخته شده از این بلوک ها با وزن حدود ۱۳۰ کیلوگرم درهر مترمربع ، می تواند بیش از ۳ ساعت در برابر آتش و سرایت آن مقاومت کنند . با توجه به این ویژگی مهم ، ساکنین ساختمان های ساخته شده از بلوک های لیکادربرابر آتش سوزی امنیت جانی بالایی خواهند داشت.
۶-کارپذیری با انواع ملات : به علت بافت زبر رویه بلوک و جذب آب مناسب ، استفاده از انواع ملات و اندودهای متداول بر روی بلوک لیکا  به آسانی انجام می گیرد. همچنین نزدیکی ضریب انبساط و حرارتی بلوک لیکا با ملات و خزش ناچیز آن موجب جلوگیری از ایجاد ترک در ملات و اندود در دراز مدت می شود.
۷- کارپذیری فیزیکی : کار کردن با این بلوک ها بسیار آسان می باشد چرا که به راحتی عملیات برش ، میخ کوبی ، سوراخ کاری و شیارزنی مسیرهای کابل و لوله های تاسیساتی برروی بلوک های لیکا انجام می گیرد . این بلوک ها به راحتی با فرز بریده می شود و در صورت ضربه زدن با تیشه ، از محل ضربه میشکند و این ویژگی موجب کاهش پرت شدن مصالح به میزان چشم گیری می شود.
۸- مقاومت: بلوک های لیکا دارای مقاومت مناسبی در برابر بارهای وارده می باشند ، چرا که این بلوک ها طبق آخرین استاندارهای موجود تولید می گردند . پایین بودن مدول کشسان این بلوک ها ، باعث افزایش دوره نوسانی ساختمان و یا به عبارتی کاهش نیروی زلزله وارد به ساختمان می گردد.
۹-فساد ناپذیری : با توجه به این نکته که ، بلوک های لیکا دارای PH تقریبی ۷ می باشد ؛ بنابراین با استفاده از این بلوک ها ، از خوردگی وپوسیدگی و هر نوع آسیب دیگر به لوله ها و کانال های تاسیسات در طول زمان جلوگیری می شود.