کیورینگ بتن چیست ؟

کیورینگ-بتن-چیست-؟

1396-6-18 mokhtari RSS

کیورینگ بتن چیست ؟

برای تولید بتن ، مراحل متعددی وجود دارد که یکی از مهمترین مراحل تولید بتن ، عمل آوری یا کیورینگ بتن می باشد. در صورتی که فرایند کیورینگ یا عمل آوری بهینه بتن انجام نگیرد، تا حد زیادی برخصوصیات و توانمندی های بتن ، تاثیرگذار خواهد بود.
جهت کیورینگ سازه های بتنی ، روش های متفاوتی وجود دارد. که با توجه به شرایط کارگاهی و محدودیت های موجود ، می توان از بین روش های مختلف کیورینگ و عمل آوری بتن ، انتخاب کرد .

روش های کیورینگ و عمل آوری بتن عبارتند از :

۱- کیورینگ به روش غرقاب بتن
۲- کیورینگ بتن به روش آب پاشی
۳- کیورینگ و عمل آوری بتن به روش استفاده از نایلون یا ورق پلی اتیلن
۴- کیورینگ یا عمل آوری به وسیله گونی کنافی مرطوب
۵- کیورینگ و عمل آوری بتن به روش اعمال انواع پوشش های عمل آورنده یا کیورینگ کامپاند می باشد.
سیستم های کیورینگ بتن ذکر شده ،بر اساس افزایش یا جایگزینی آب خروجی از بتن یا محبوس کردن بتن با هدف ایجاد منابع برای خروج آب بتن می باشند. باید توجه داشت که روش های مختلف کیورینگ ، دارای راندمان های نسبی مختلفی می باشند اما در هر صورت کیورینگ بتن با هر یک از روش ها ، ازکیورینگ ناقص و نامناسب بهتر می باشد.
مقاومت ودوام بتن ، رابطه مستقیمی با شرایط عمل آوری آن دارد و از موارد قابل توجه و اساسی در تکنولوژی بتن به شمار می آید. عمل آوری بتن به منظور جلوگیری از تبخیر سریع و زود هنگام آب موجود در جسم بتن وحفظ حرارت ورطوبت لازم برای تداوم روند ترکیب شیمیایی آب با سیمان ، با هیدراتاسیون کامل ، انجام می گیرد. در صورتی که میزان تبخیر آب بتن به بیش از یک کیلوگرم درمتر مربع در یک ساعت می رسد که ناشی عواملی نظیر هوای گرم وخشک ،دمای بتن ،سرعت باد ورطوبت نسبی محیط می باشد ، باید از تبخیر اضافی آب بتن جلوگیری شود چرا که اثرات زیان آوری روی بتن برجای خواهد گذاشت .

اثرات مخرب ناشی از تبخیر بیش از اندازه آب در بتن شامل موارد ذکر شده در ذیل می باشد :

۱-پوسته شدن سطح بتن
۲- ایجاد ترکهای موئی
۳- کاهش مقاومت های مکانیکی بویژه تاب فشاری بتن
تاثیرات مخرب که در بالا به آن اشاره کرده ام زمانی تشدید می گردد که بتن ریخته شده در معرض آفتاب ویا باد شدید قرار گیرد ، که معمولا برای جلوگیری از این آسیب دیدگی ها سطح بتن را آب می دهند و یا با گونی خیس یا نایلون کشی پوشانده و مراقبت می کنند . همواره کاربرد این روش ها نه تنها اقتصادی نیست .بلکه اگر مرطوب نگه داشتن پوشش مذکور و آب دادن به بتن تداوم لازم را نداشته باشد خود به عاملی زیان بار و مخرب برای بتن تبدیل خواهد گردید ؛ اما راه حل این مشکل مصرف مواد عمل آورنده بتن نظیر Dezocure D-550 می باشد که قابلیت اعمال بر سطوح بتنی را دارا می باشد و مانع تبخیر اضافی آب بتن خواهد شد .

ویژگی های ماده عمل آورنده بتن Dezocure D-550

این ماده با لایه ی فیلم مانندی که روی سطح خارجی بتن ایجاد می کند از تبخیر سریع آب جلوگیری می کند و موجب می شود تا گیرش بتن ، سیر طبیعی و مطلوب خود را حفظ کند.
مزایای فنی و اقتصادی ماده عمل آورده بتن DEZOCURE D-550 شامل :
۱- خطرات ترک خوردگی و پوسته شدن بتن را بر طرف می کند.
۲- انقباض ناشی از خشک شدن بتن را به حداقل کاهش می دهد .
۳- استفاده از وسایل پوششی و عملیات مراقبت و نگهدار مستمر بتن را غیر ضروری می سازد و در به کارگیری نیروی انسانی صرفه جوئی به عمل می آورد .
۴- هیچ گونه اثر سوئی روی سطح یا رنگ بتن بر جای نمی کذارد .

مشخصات فنی ماده عمل آورده بتن Dezocure D-550

مشخصات فیزیکی وشیمیایی
حالت فیزیکی
مایع
رنگ
بی رنگ
وزن مخصوص
gr/cm 31/2
قابلیت انحلال
در آب
قابلیت اشتعال
ندارد
PH

۶

 

میزان ونحوه استفاده از DEZOCURE D-550 :

اجرای این ماده باید ، تا حد امکان بلافاصله پس از پرداخت بتن یا به مجرد باز کردن قالب انجام گیرد . ماده عمل آورنده DEZOCURE D-550 ، روی سطوحی که در معرض هوای آزاد هستند پاشیده می شود و چنانچه تاخیری در کار بوجود آید ، ضروری است که ابتدا سطوح بتن با آب خیس شده سپس از کیورینگ استفاده شود. میزان استفاده از این کیورینگ به این صورت است که ۱ لیتر از آن قادر است ۴ ا لی ۵ متر مربع سطح را پوشش دهد که یک پوسته باضخامت ۵ الی ۱۰میکرون تشکیل می دهد . این پوسته با ضخامت ۵ الی ۱۰ میکرونی ، در شرایط جوی در دمای بین ۲ تا ۵۵ درجه دوام آورده و سپس از بین می رود. این نکته قابل ذکر است که درسطوح متخلخل بهتر است از این ماده کیورینگ ، در دو مرحله پاشیده شود. این مواد به دور ازتابش خورشید در ظروف در بسته به مدت یکسال قابل نگهداری می باشند.

پیوند : بتن ، بتن سبک ، هبلکس

منبع :http://iraac.net